Biblioteka Psychoanalizy

Patrick Monribot “Jeść. Cierpienie stulecia”

Koło Warszawskie Psychoanalizy New Lacanian School – poszerzając swoją działalność wydawniczą, która od wielu lat wiąże się z wydawaniem czasopisma Psychoanaliza – oddaje do rąk Czytelników pierwszy Zeszyt w ramach Biblioteki Psychoanalizy.

Na jego zawartość składają się opracowania dwóch przypadków klinicznych autorstwa Patricka Monribot – psychoanalityka z Bordeaux, członka École de la Cause Freudienne i New Lacanian School – które przedstawił w ramach swoich wykładów i seminariów prowadzonych w Polsce.

Wspólnym mianownikiem prezentowanych tekstów – na co wskazuje sam tytuł „ Jeść: cierpienie stulecia” – jest początkowe cierpienie zgłaszających się do kuracji analitycznej podmiotów, które współcześnie dominujący dyskurs w przestrzeni tzw. zdrowia psychicznego ochoczo zakwalifikowałby jako „anoreksja”, czy też, w szerszym ujęciu, „zaburzenia odżywiania”. Jednak – jak to Czytelnik będzie mógł wkrótce ocenić – praktyka mówienia „pod przeniesieniem”, jaką jest psychoanaliza, pokieruje losami podmiotów daleko poza wytyczne i przewidywania wszelkich wystandaryzowanych i protokolizacyjnych formuł terapeutycznych.

Oba teksty in vivo zdają z tego sprawę, pokazując czym jest psychoanaliza jako praktyka, traktującą pojedynczość każdego podmiotu, i jako teoria tejże praktyki. Tym samym Czytelnik będzie mógł na „żywych” klinicznych przykładach uchwycić nieocenioną wartość  i przydatność takich lacanowskich konceptów jak symptom, fantazmat, metafora ojcowska, przedmiot popędu, pragnienie Innego, przeniesienie, akt analitycznych etc., na które Patrick Monribot – w swoim znanym z klarowności i humoru stylu – rzuca snop rozjaśniającego światła.

Jako redaktorzy Biblioteki Psychoanalizy jesteśmy przekonani, iż wszystkim klinicystom, szukającym w swojej pracy autentycznego doświadczenia klinicznego, dostarczamy i będziemy dostarczać świadectw najwyższej próby.

Janusz Kotara

 

SPIS TREŚCI

P. Monribot – Psychoanaliza z dziećmi. Konieczność symptomu
P. Monribot – Jeść: choroba stulecia