Kongresy NLS Sprawozdania

II Kongres NLS – Genewa 2004

 

 

II Kongres NLS

JAK POSŁUGIWAĆ SIĘ PSYCHOANALITYKIEM

Genewa, 8-9 maja 2004

 

 

SPRAWOZDANIE

To już drugi raz jak spotkaliśmy się w ramach NLS, aby podsumować pracę w ramach grup, kół, towarzystw należących do tej Szkoły. Tematem, który wypełniał te 2 dni, było pytanie „Comment se servir d’un psychanalyste?” („Jak posługiwać się psychoanalitykiem, jak go używać?).

W ramach tego pytania były prezentowane: przypadki kliniczne, psychoanaliza stosowana, problemy polityczne, kliniczne, itd., niezwykle ciekawe i dające, co ważne, ogląd sytuacji, w jakiej znajduje się psychoanaliza w różnych krajach, tam gdzie dopiero się rozwija.

To co jest szczególnie dla nas istotne to fakt, że ten Kongres pokazuje, iż mamy swoje miejsce, w którym możemy się wypowiadać, dyskutować i zastanawiać, w jakim jesteśmy miejscu i w jakim miejscu jest psychoanaliza w Polsce, by stwarzać przestrzeń dla psychoanalizy.

Takie spotkanie stawia nas przed pytaniem, w jaki sposób działać w oparciu o Szkołę, aby moc rozwijać naszą działalność; jak posługiwać się psychoanalizą, aby powiększać zakres jej działania. Dlatego potrzebne są takie spotkania, dlatego trzeba brać w nich udział, by można było dyskutować o tym, co nas dotyczy. Kongres NLS jest takim miejscem.

Za rok spotkamy się w Londynie…

Agnieszka Kurek