Kolokwium Jacques Lacan (2001)

Zaproszenie


ZAPROSZENIE


Pragniemy zaprosić Państwa do wzięcia udziału w „Kolokwium Jacques Lacan 2001: Psychoanaliza a kultura współczesna” organizowanym przez Koło Krakowskie i Koło Warszawskie Europejskiej Szkoły Psychoanalizy-Rozwój (École Européenne de Psychanalyse-Dévéloppement).

Kolokwium organizujemy z okazji setnej rocznicy urodzin Jacquesa Lacana – psychoanalityka, którego wkład w określenie pola psychoanalizy jest zasadniczy i dzisiaj szeroko uznany. Formułując temat kolokwium braliśmy pod uwagę niemal pięćdziesięcioletnią nieobecność psychoanalizy w Polsce poczynając od II Wojny Światowej. Aktywna obecność w Polsce, dzisiaj, Pola Freudowskiego za pośrednictwem Europejskiej Szkoły Psychoanalizy-Rozwój skłania do zainicjowania dyskusji na temat obecności psychoanalizy w polskiej kulturze współczesnej. Taka dyskusja mogłaby skupić nie tylko osoby pracujące w ramach Szkoły – psychoanalityków, ale także przedstawicieli kultury polskiej, dla których odniesienie do nauczania Jacques’a Lacana jest ważne.

Dla nas nauczanie Lacana stanowi podstawę pracy klinicznej; wiemy jednak, że wielu spośród współczesnych twórców kultury (filozofów, pisarzy, artystów, lekarzy, kulturoznawców i innych) zwraca się ku psychoanalizie. Interesujące jest zatem, czego oczekują i co w efekcie ona im daje? Równocześnie ważne jest to, co wnoszą lub mogą wnieść do psychoanalizy, ponieważ piszą, tworzą, odnosząc się do niej.

Mamy nadzieję, że udział Państwa będzie okazją do wspólnej dyskusji.

Z wyrazami szacunku

Członkowie Koła Warszawskiego i Koła Krakowskiego
Europejskiej Szkoły Psychoanalizy-Rozwój